• تاریخ : ۲۷ام آبان ۱۳۹۶
 • موضوع : فارسی

زندگی حضرت محمد از تولد تا وفات، برای ما مسلمانان،  لحظه به لحظه درس زندگی و آزادی دارد . از این رو معلمین و اولیا دانش آموزان به مناسبت ها ی مختلف سعی میکنند کودکان خود را به وسیله تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد با سیره و روش زندگی حضرت محمد (ص) آشنا کنند . درون ادامه ما برای کمک به دانش آموزان و اولیا آنها چند انشا و تحقیق درون مورد محمد (ص ) آماده کرده ایم . امیدواریم مفید باشد.

    انشا درون مورد حضرت محمد زندگی نامه تولد (۶)

انشا شماره یک – کودکان

حضرت محمّد(ص)، فرزند عبداللّه بن عبدالمطّلب بن هاشم بن عبدمناف، درون مکه به دنیا آمد.
پدرش عبد الله پیش از ولادتش درگذشته بود.
او شش سال بیشتر نداشت که مادرش آمنه را نیز از دست داد.
تا هشت سالگى زیر سرپرستى جدّش عبدالمطّلب بود و بنابراين از مرگ جدّش درون خانه عمویش ابوطالب سُکنا گزید.
رفتار و کردار او درون خانه ابوطالب، نظر همگان را به سوى خود جلب کرد و دیرى نگذشت که مهرش درون دلها جاى گرفت.
او برخلافِ کودکانِ همسالش که موهایى ژولیده و چشمانى آلوده داشتند، مانند بزرگسالان موهایش را مرتّب میکرد و سر و صورتِ خود را تمیز نگه میداشت.

او به چیزهاى خوراکى هرگز حریص نبود، کودکان همسالش، چنان که رسم اطفال هست، با دستپاچگى و شتابزدگى غذا مى خوردند و گاهى لقمه از دست یکدیگر مى ربودند، ولى او به غذاى اندک اکتفا و از حرص ورزى درون غذا خوددارى میکرد.درون تمامي احوال، متانت بیش از حدِّ سنّ و سالِ خویش از خود نشان مى داد.
بعضى روزها همین که از خواب برمیخواست، به سر چاه زمزم مىرفت و از آب اين جرعه اى چند مى نوشید و چون به وقت چاشت به صرف غذا دعوتش مى نمودند، مى اعلام کرد: احساس گرسنگى نمیکنم.
او نه درون کودکى و نه درون بزرگسالى، هیچ گاه از گرسنگى و تشنگى سخن به زبان نمىآورد.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

عموى مهربانش ابوطالب او را همیشه درون کنار بستر خود مى خوابانید
او گوید: من هرگز کلمه اى دروغ از او نشنیدم و کار ناشایسته و خنده بیجا از او ندیدم.
او به بازیچههاى کودکان رغبت نمیکرد و گوشه گیرى و تنهایى را دوست میداشت و درون تمامي حال متواضع بود.
اين حضرت درون سیزده سالگى، ابوطالب را درون سفر شام، همراهى کرد.
درون همین سفر بود که شخصیّت، عظمت، بزرگوارى و امانتدارى خود را نشان داد.
بیست و پنج سال داشت که با خدیجه دختر خویلد ازدواج کرد.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

محمّد(صلى الله علیه وآله) درون میان مردم مکّه به امانتدارى و صداقت مشهور گشت تا آنجا که تمامي، او را محمّد امین مىخواندند.
درون همین سنّ و سال بود که با نصب حجرالاسود و جلوگیرى از فتنه و آشوب قبایلى، کاردانى و تدبیر خویش را ثابت کرد و با شرکت درون انجمن جوانمردان مکّه (= حلف الفضول) انسان دوستى خود را به اثبات رساند.
پاکى و درستکارى و پرهیز از شرک و بتپرستى و بى اعتنایى به مظاهر دنیوى و اندیشیدن درون نظام آفرینش، او را کاملاً از دیگران متمایز ساخته بود.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

اين حضرت درون چهل سالگى به پیامبرى برانگیخته شد و دعوتش تا سه سال مخفیانه بود.
بنابراين از این مدّت، به حکم آیه “وَ أَنـْذِرْ عَشیرَتَکَ الاَْقـْرَبینَ”; یعنى: “خویشاوندان نزدیک خود را هشدار ده!”، رسالت خویش را آشکار ساخت و از بستگان خود آغاز کرد و سپس دعوت به توحید و پرهیز از شرک و بتپرستى را به گوشِ مردم رساند.
از همین جا بود که سران قریش، مخالفت با او را آغاز کردند و به آزار اين حضرت پرداختند.
پیامبر درون مدّت سیزده سال درون مکّه، با تمامي آزارها و شکنجه هاى سرمایه داران مشرک مکّه و همدستان آنان، مقاومت کرد و از مواضع الهى خویش هرگز عقب نشینى ننمود.
بنابراين از سیزده سال تبلیغ درون مکّه، ناچار به هجرت شد.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

بنابراين از هجرت به مدینه زمینه نسبتاً مناسبى براى تبلیغ اسلام فراهم شد، هر چند که درون طىّ این ده سال نیز کفّار، مشرکان، منافقان و قبایل یهود، مزاحمت هاى بسیارى براى او ایجاد کردند.
درون سال دهم هجرت، بنابراين از انجام مراسم حجّ و ترک مکّه و ابلاغ امامت على بن ابیطالب(علیه السلام) درون غدیر خم و اتمام رسالت بزرگ خویش، درون بیست و هشت صفر سال یازدهم هجرى، رحلت فرمود.

انشا درون مورد حضرت محمد زندگی نامه تولد (۵)

تحقیق شماره دو -نوجوانان

مقدمه

زندگی حضرت محمد (ص) از صدر اسلام مورد دقت و اهتمام مسلمانان قرار داشته هست ؛ با اینهمه ، روایات بی‌شمار موجود درون بیشتر جزئیات همداستان نیستند و به ویژه آگاهیهای ما درون باب زندگی اين بزرگوار ، پیش از بعثت ، به تفصیل شرح سیره ایشان بنابراين از بعثت نیست .

به هر حال ، آنچه از مطالعه و بررسی زندگی وی درون طول ۶۳ سال درون ذهن نقش می‌بندد، بازتابی از تصویر ظهور پیامبری الهی و سرگذشت شخصیتی هست که با پشت سر نهادن دشواریهای بسیار ، بی‌هیچ خستگی و ناامیدی به اصلاح جامعه ، دست زد و توانست جزیره العرب را متحد کند و آماده گستردن اسلام درون بیرون از مرزهای عربستان شود و از اين مهم تر دیانتی را بنیاد نهد که اینک یکی از مهم‌ترین ادیان جهان به شمار می‌رود .

از تولد تا بعثت

تولد حضرت محمد ( ص) بنابر بسیاری از روایات درون ۱۷ ربیع الاول عام‌الفیل ( ۵۷۰ م ) ، یا به روایتی ۱۲ همان ماه درون تقویم عربی روی داد . پدر پیامبر‌(ص)‌، عبدالله فرزند عبدالمطلب و مادرش آمنه دختر وهب و هر دو از قبیله بزرگ قریش بودند ؛ قبیله‌ای که بزرگان اين از نفوذ فراوانی درون مکه برخوردار بودند و بیشتر به بازرگانی اشتغال داشتند .

عبدالله ، پدر پیامبر (ص) اندکی پیش از تولد فرزندش برای تجارت با کاروانی به شام رفت و درون بازگشت بیمار شد و درگذشت . بنابر رسمی که درون مکه رایج بود ، محمد (ص) را به زنی به نام حلیمه سپردند تا درون فضای ساده و پاک بادیه پرورش یابد . وی ۶ ساله بود که همراه مادر برای دیدار خویشان به یثرب ( مدینه ) رفت‌، اما آمنه نیز درون بازگشت ، بیمار شد و درگذشت و او را درون ابواء ـ نزدیک مدینه ـ به خاک سپردند.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

محمد ( ص) از این بنابراين درون کنف حمایت جدش عبدالمطلب قرار گرفت ، اما او نیز درون ۸سالگی وی درگذشت و سرپرستی محمد ( ص) بر عهده عمویش ابوطالب گذارده شد. ابوطالب درون سرپرستی برادرزاده اش کوششی بلیغ می کرد . درون سفری تجارتی به شام او را با خود همراه برد و هم درون این سفر ، راهبی بَحیرا نام ، نشانه های پیامبری را درون او یافت و ابوطالب را از اين امر مطلع ساخت.

از وقایع مهم پیش از ازدواج پیامبر ( ص ) ، شرکت درون پیمانی به نام « حلف الفضول » هست که درون اين جمعی از مکیان تعهد کردند « از هر مظلومی حمایت کنند و حق او را بستانند » . پیمانی که پیامبر (ص) بعدها نیز اين را می‌ستود و می‌فرمود اگر بار دیگر او را به چنان پیمانی باز خوانند ، به اين می‌پیوندد.

شهرت پیامبر به محمد امین

شهرت محمد (ص) به راستگویی و درستکاری چنان زبانزد همگان شده بود که « امین » لقب گرفت و همین صداقت و درستی دقت خدیجه دختر خویلد را جلب کرد و او را با سرمایه خویش برای تجارت به شام فرستاد ؛ سپس چنان شیفته درستکاری « محمد امین‌» شد که خود برای ازدواج با وی گام پیش نهاد ، درون حالی که بنابر مشهور ، دست‌کم ۱۵ سالی از او بزرگ‌تر بود . خدیجه برای محمد ( ص ) همسری فداکار بود و تا زمانی که حیات داشت ، پیامبر همسر دیگری برنگزید .

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

او برای پیامبر ( ص ) فرزندانی آورد که پسران همگی درون کودکی درون گذشتند و درون میان دختران ، از تمامي نامدارتر ، حضرت فاطمه‌( ع) هست . از جزئیات این دوره از زندگی پیامبر ( ص) تا زمان بعثت آگاهی چندانی درون دست نیست ؛ جز آنکه می دانیم نزد مردمان به عنوان فردی اهل تأمل و تفکر شناخته شده ، و از خوی و رفتارهای ناپسند قوم خود سخت ناخشنود بود .

از آداب و رسوم زشت آنان چشمگیرتر از تمامي بت پرستی بود و پیامبر (ص) از اين روی بر می‌تافت . محمد (ص) اندکی پیش از بعثت ، دیر زمانی را به تنهایی درون غار حرا، درون کوهی نزدیک مکه به سر می‌برد و زمان را به خاموشی و اندیشه می‌گذرانید.

از بعثت تا هجرت

گفته‌اند نخستین نشانه‌های بعثت پیامبر (ص) به هنگام ۴۰ سالگی او ، رؤیاهای صادقه بوده هست، اما آنچه درون سیره به عنوان آغاز بعثت شهرت یافته ، شبی درون ماه رمضان ، یا ماه رجب هست که فرشته وحی درون غار حرا بر پیامبر (ص) ظاهر شد و بر او نخستین آیات سوره علق را برخواند .

بنابر روایات ، پیامبر (ص) به شتاب به خانه بازگشت و خواست که او را هر چه زودتر بپوشانند. گویا برای مدتی درون نزول وحی وقفه‌ای ایجاد شد و همین امر پیامبر‌(ص ) را غمناک ساخته بود ، ولی اندکی بعد فرشته وحی باز آمد و اين حضرت را مامور هدایت قوم خود و اصلاح جامعه از فسادهای دینی و اخلاقی و پاک گردانیدن خانه خدا از بتان ، و دلهای آدمیان از خدایان دروغین کرد .

پیامبر (ص) دعوت به توحید را نخست از خانواده خود آغاز کرد و اول کسی که به او ایمان آورد ، همسرش خدیجه ، و از مردان ، پسر عمویش علی بن ابی طالب ( ع) بود که درون اين هنگام سرپرستی او را پیامبر (ص) بر عهده داشت.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

درون منابع فرق گوناگون اسلامی‌، از برخی دیگر همچون ابوبکر و زیدبن حارثه ، به عنوان نخستین گروندگان به اسلام نام برده اند، اما باید درون نظر داشت که این موضوع برای مسلمانان درون گرایشهای مذهبی گوناگون پیوسته افتخاری بود و بعدها به زمینه ای برای منازعات کلامی میان آنان تبدیل شد . هر چند دعوت آغازین بسیار محدود بود ، ولی شمار مسلمانان رو به فزونی داشت و چندی برنیامد که گروه اسلام آورندگان به اطراف مکه می‌رفتند و با پیامبر (ص) نماز می‌گزاردند.

۳ سال بنابراين از بعثت، پیامبر(ص) دستور یافت تا همگان را از خاندان قریش گرد آورد و دعوت توحید را درون سطحی گسترده‌تر مطرح سازد . پیامبر (ص) بدین کار دست زد ، اما دعوتش اجابتی چندان نیافت و بر شمار اسلام آورندگان قریش نیفزود.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

باید اعلام کرد با آنکه اشراف مکه دعوت جدید را که بر وحدانیت خدا و برابری انسانها تاکید بسیار داشت ، بر نمی‌تافتند ، اما فرودستان و بی‌چیزان ، دین جدید را با دل و جان پذیرا بودند و گروه گروه به اين می گرویدند و برخی از ایشان همچون عمار یاسر و بلال حبشی بعدها از بزرگان صحابه شدند .

رفتار قریشیان و به طور کلی مشرکان مکه اگر چه نخست با ملایمت و بیشتر با بی‌اعتنایی همراه بود ، ولی چون بدگویی از بتان و از آیین و رسوم پدران آنان فزونی یافت ، قریشیان بر پیامبر ( ص) و مسلمانان سخت گرفتند و خاصه ابوطالب عموی پیامبر ( ص) را که جداً از او حمایت می‌کرد ، برای آزار پیامبر (ص) درون تنگنا قرار دادند .

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

از یک سو تعرض قریشیان و دیگر قبایل به مسلمانان و شخص پیامبر‌(ص) فزونی می گرفت و از دیگر سو درون صفوف قریشیان نسبت به مخالفت با پیامبر (ص) یا حمایت از او ، دو دستگی پدید آمد .

سختگیری مشرکان چندان شد که پیامبر (ص) عده‌ای از اصحاب را امر کرد تا به حبشه هجرت کنند و به نظر می‌رسد که برخی از اصحاب نیز میان حبشه و حجاز درون رفت و آمد بوده اند . درون سال ششم بعثت ، سرانجام قریشیان پیمانی نهادند تا از ازدواج یا خرید و فروش با خاندان عبدالمطلب بپرهیزند .

آنان پیمان خویش را بر صحیفه‌ای نوشتند و به دیوار کعبه آویختند. از اين سوی ، ابوطالب و کسانی دیگر از خاندان او نیز همراه پیامبر‌(ص) و خدیجه به دره‌ای مشهور به « شعب » ابوطالب ، پناه بردند و تا جایی که ممکن بود ، نه کسی به آنجا می آمد و نه خود از اين بیرون می شدند . سرانجام ، بنابراين از آنکه خطوط اين صحیفه را موریانه از میان برده بود ،

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

قریشیان پذیرفتند که مخالفان را رها کنند و از محاصره ایشان دست بردارند ( سال ۱۰ بعثت ) . بدین سان پیامبر (ص) و خاندان او از تنگنا رهایی یافتند. اندکی بنابراين از خروج پیامبر (ص) از شعب ، دو تن از نزدیک‌ترین یاورانش ، خدیجه و ابوطالب وفات یافتند.

با وفات ابوطالب ، پیامبر (ص) یکی از جدی‌ترین حامیان خود را از دست داد و مشرکان با فرصت به دست آمده بر اذیت و آزار پیامبر (ص) و مسلمانان افزودند ، کوشش پیامبر‌( ص ) برای دعوت ساکنان خارج مکه ، به ویژه طایف ، به جایی نرسید و او آزرده خاطر و ناآسوده به مکه بازگشت.

سرانجام ، دقت پیامبر (ص) به شهر یثرب جلب شد که شهری مستعد برای دعوت اسلام بود . درون اين شهر دو قبیله اصلی ، یعنی اوس و خزرج ، بیشتر اوقات با هم درون جنگ و ستیز بودند و از کسی که ایشان را به آشتی و دوستی دعوت کند ، استقبال می‌کردند . پیامبر (ص) اتفاقاً ۶ تن از خزرجیان را درون موسم حج دید و اسلام را بر ایشان عرضه کرد و آنان چون به شهر خویش بازگشتند ، به تبلیغ دعوت پرداختند.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

سال بعد ، یعنی درون سال ۱۲ بعثت ، تنی چند از اوس و خزرج ، به خدمت پیامبر (ص) آمدند و درون عقبه ، دره‌ای درون نزدیکی مکه ، با اين حضرت بیعت کردند و پیامبر (ص) نماینده ای برای ترویج و تعلیم اسلام با آنان همراه کرد . این بیعت نخستین پایه حکومتی شد که پیامبر (ص) درون یثرب بنیاد نهاد .

سال بعد نیز شمار بیشتری از یثربیان با پیامبر ( ص) بیعت کردند و گویا درون یثرب جز گروه اندکی نمانده بود که به اسلام درون نیامده باشند . گرچه این مذاکرات پنهانی بود ، ولی قریشیان بدان آگاهی یافتند و بنابراين از شور درباره رسیدگی به کار پیامبر ( ص) و مسلمانان ، بر اين شدند که از تمامي تیره‌های قریش کسانی گرد آیند و شبانه پیامبر (‌ص) را بکشند تا خون او برگردن کسی نیفتد .

پیامبر (ص) که از این توطئه آگاه شده بود ، حضرت علی (ع) را بر جای خویش نهاد و خود به شتاب ، درون حالی که ابوبکر نیز با او همراه شده بود ، به سوی یثرب روان شد.

از هجرت تا رحلت پیامبر اکرم (ص)

خروج پیامبر (ص) از مکه که از اين به هجرت تعبیر شده ، نقطه عطفی درون تاریخ زندگی اين حضرت و نیز تاریخ اسلام هست ؛ زیرا از اين بنابراين پیامبر (ص) ، تنها مشرکان را به دوری از بت پرستی و ایمان به خدای یگانه فرا نمی‌خواند ، بلکه دیگر درون رأس حکومتی قرار گرفته بود که می‌بایست بر مبنای شریعتی آسمانی جامعه‌ای نوین بنا نهد ؛

اما اینکه برخی از نویسندگان برآنند که پیامبر (ص) درون مدینه رسالت و دعوت و تبلیغ را رها کرد ، درست نیست و پیامبر (ص) هرگز این نقش را از دست ننهاد . گسیل داشتن کسانی برای تبلیغ اسلام به میان قبایل و ارسال دعوتها به فرمانروایان کشورها مؤید این معنی هست. هجرت پیامبر (ص) از مکه به مدینه ، نزد مسلمانان با اهمیت بسیار تلقی شد ، تا بدانجا که مبدا تاریخ ایشان قرار گرفت و این خود نشان دهنده برداشتی هست که اعراب از هجرت پیامبر (ص) به عنوان یک مرحله نوین داشتند .

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

سرانجام پیامبر‌(ص) درون ماه ربیع الاول سال ۱۴ بعثت به یثرب رسید ؛ شهری که از اين بنابراين به نام اين حضرت ، مدینه الرسول یا به اختصار مدینه نام گرفت . اين حضرت نخست درون جایی بیرون شهر ، به نام قبا درنگ فرمود و یثربیان به استقبال او شتافتند . بنابراين از چند روزی ، به شهر درون آمد و درون قطعه زمینی خشک ، مسجدی به دست خود و اصحاب و یارانش بنا کرد که بنیاد مسجد النبی کنونی درون مدینه منوره هست.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

روز به روز بر شمار مهاجران افزوده می‌شود و انصار ـ که اینک به ساکنان پیشین یثرب اطلاق می‌شد ـ آنان را درون منزل خویش جای می دادند . پیامبر (ص) ، نخست میان انصار و مهاجران پیمان برادری برقرار کرد و خود علی بن ابی طالب (ع) را به برادری برگرفت. عده ای اندک نیز بودند که اگرچه به ظاهر ادعای اسلام می‌کردند ، ولی به دل ایمان نیاورده بودند ، و اینان را « منافقین » می نامیدند .

مدتی بنابراين از ورود به مدینه ، پیامبر (ص) با اهالی شهر ، حتی یهودیان پیمانی بست تا حقوق اجتماعی یکدیگر را رعایت کنند. چندی بعد قبله مسلمانان از بیت المقدس به سوی کعبه تغییر یافت و هویت مستقل برای اسلام تثبیت شد . درون سال نخستین هجرت ، مسلمانان با مشرکان مکه برخوردی جدی پیدا نکردند و برخوردها از سال دوم آغاز شد‌. درون واقع بیشتر اوقات پیامبر (ص) درون دوران بنابراين از هجرت به حفاظت از جامعه کوچک مسلمانان مدینه و گسترش حوزه نفوذ اسلام گذشت .

رحلت پیامبر اکرم (ص)

درون اوایل سال ۱۱ ق ، بیماری و رحلت پیامبر (ص) پیش آمد . چون بیماری پیامبر (ص) سخت شد ، به منبر رفت و مسلمانان را به مهربانی با یکدیگر سفارش فرمود و اعلام کرد اگر کسی را حقی بر گردن من هست بستاند ، یا حلال کند و اگر کسی را آزرده‌ام اینک برای تلافی آماده‌ام. وفات پیامبر (ص) درون ۲۸ صفر سال ۱۱ ق ، یا به روایتی درون ۱۲ ربیع الاول همان سال درون ۶۳ سالگی روی داد .

درون اين وقت از فرزندان او جز حضرت فاطمه ( ع) کسی زنده نبود . دیگر فرزندانش ،از جمله ابراهیم که یکی دو سال پیش از وفات پیامبر‌(ص) به دنیا آمد ، همگی درون گذشته بودند. پیکر مطهر پیامبر(ص) را حضرت علی (ع) به یاری چند تن دیگر از خاندان او غسل داد و کفن کرد و درون خانه‌اش ـ که اینک داخل درون مسجد مدینه هست ـ به خاک سپردند .

اخلاق ، رفتار و سیره پیامبر اکرم (ص)

درون وصف رفتار و صفات پیامبر (ص) گفته‌اند:

 1. اغلب خاموش بود و جز درون حد نیاز سخن نمی‌اعلام کرد .
 2. هرگز تمام دهان را نمی‌گشود ، بیشتر تبسم داشت و هیچ گاه به صدای بلند نمی‌خندید ،
 3. چون به سوی کسی می خواست روی کند ، با تمام تن خویش بر می‌گشت .
 4. به پاکیزگی و خوشبویی بسیار علاقه‌مند بود ،
 5. چندانکه چون از جایی گذر می‌کرد ، رهگذران بنابراين از او ، از اثر بوی خوش ، حضورش را درون می‌یافتند .
 6. درون کمال سادگی می‌زیست ، بر زمین می‌نشست و بر زمین خوراک می‌خورد و هرگز تکبر نداشت .
 7. هیچ گاه تا حد سیری غذا نمی‌خورد و درون بسیاری موارد ، به ویژه آنگاه که جديد به مدینه درون آمده بود ، گرسنگی را پذیرا بود .
 8. چون راهبان نمی‌زیست و خود می‌فرمود که از نعمتهای دنیا به حد ، بهره گرفته ، هم روزه داشته ، و هم عبادت کرده هست .
 9. رفتار او با مسلمانان و حتی با متدینان به دیگر ادیان‌، روشی مبنتی بر شفقت و بزرگواری و گذشت و مهربانی بود .
 10. سیرت و زندگی او چنان مطبوع دل مسلمانان بود که تا جزئی‌ترین گوشه های اين را سینه به سینه نقل می کردند

و اين را امروز هم سرمشق زندگی و دین خود قرار می‌دهند .

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

 

انشا درون مورد حضرت محمد زندگی نامه تولد (۱)

 

انشا شماره سه

درون ویکی پدیا درون مورد میلاد پیامبر آمده هست :

میلاد پیامبر یا عید مولود (به عربی: مَوْلِدُ النَبِیِّ‌ یا المولد النبوی الشریف)، سالروز ولادت پیامبر اسلام، محمد بن عبدالله هست و یکی از اعیاد بزرگ اسلامی هست. اگرچه تاریخ دقیق ولادت پیامبر اسلام مشخص نیست،

این جشن‌ها معمولاً درون ۱۲ ربیع‌الاول برگزار می‌شوند و شیعیان ۱۷ ربیع‌الاول را جشن می‌گیرند. اکثر مسلمانان و دولت‌های اسلامی این روز را جشن می‌گیرند، و به خاطر تولد او به شادمانی می‌پردازند،

خیابان‌ها را آذین می‌بندند، و صدقات و خیرات می‌نمایند. درون مساجد نیز مجالسی برگزار می‌کنند، و اشعاری به نام مولودی درون مدح پیامبر اسلام می‌خوانند، و سیره او را بیان می‌دارند، و با شیرینی‌جات از مردم پذیرایی می‌نمایند.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

این جشن‌ها برای اولین بار به صورت عمومی درون مصر درون سال ۱۱۰۰ میلادی [اواخر قرن پنجم هجری] برگزار شد. خلفای فاطمی شیعه مذهب، ولادت پیامبر، علی بن ابی‌طالب، فاطمه زهرا، و خلیفهٔ وقت فاطمی را جشن می‌گرفتند. این جشن‌ها به صورت اهدای هدیه و ایراد خطبه‌ها انجام می‌شد. بعدها این جشن‌ها تقریباً به فراموشی سپرده شدند.

منشاء بسیاری از جشن‌های مسلمانان سنی به سال ۱۲۰۷ میلادی برمی‌گردد که درون اين مظفرالدین گوکبری (شوهرخواهر صلاح‌الدین ایوبی) درون اربیل به مدت یک ماه جشن‌هایی را برای میلاد پیامبر برگزار کرد. اگرچه رهبران مذهبی این جشن را به رسمیت نشناختند، به تدریج این عید به مناطق دیگر مسلمان‌نشین منتشر شد.

نظر اهل سنت

به جز سلفی‌ها، که معتقدند که مراسم میلاد پیامبر بدعت هست و اين‌را حرام می‌دانند، بقیه اهل سنت درون طول تاریخ و تا کنون مراسم میلاد پیامبر را نیک می‌شمرده‌اند، و بسیاری از علمای اهل سنت (مانند ابن اثیر، ابن جوزی، سخاوی و ابن کثیر) کتاب‌هایی ویژه میلاد پیامبر نگاشته‌اند و حتی معتقدند مستحب بودن روزهٔ دوشنبه‌ها به خاطر یادبود میلاد پیامبر هست. از میان کشورهای اسلامی، تنها کشوری که درون اين میلاد پیامبر تعطیل نیست، عربستان هست.

نظر شیعیان

شیعیان نیز علاوه بر میلاد پیامبر، برای میلاد سایر چهارده معصوم، مراسم جشن و شادی برگزار می‌کنند؛ و به ویژه روز میلاد مهدی را به طور ویژه‌تر برگزار می‌نمایند، و با چراغانی کردن خیابان‌ها و دادن شربت و شیرینی به استقبال اين می‌روند.

هفته وحدت

فاصله میان ۱۲ ربیع‌الاول که سالگرد ولادت پیامبر اسلام بنا بر روایات أهل سنت تا ۱۷ ربیع‌الاول که سالگرد ولادت پیامبر اسلام بنا بر روایات شیعه هست، به ابتکار و پیشنهاد آیت الله حسینعلی منتظری و حمایت آیت الله خمینی به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده هست.

طی این اقدام، مسئله‌ای که شاید می‌توانست عاملی برای تشدید اختلافات میان مسلمانان شیعه و سنی باشد، موجب وحدت آفرینی بیشتر میان مسلمانان شد.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

درون این راستا سازمانی رسمی با نام مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی رسماً درون حال فعالیت هست و هر ساله درون تهران و درون هفته وحدت کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی را برگزار، و علمای بزرگ را از کشورهای مختلف دور هم جمع می‌کند،

که همواره از رهبر ایران تا تمامي مسولین تأکید دارند که وحدت میان مسلمانان باید ایجاد و عوامل تفرقه خشکانده شود. با دقت به تفرقه افکنی‌های دشمنان اسلام درون میان مسلمین، وحدت اسلامی مورد تأکید علمای سنی و شیعه قرار دارد.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

انشا درون مورد حضرت محمد زندگی نامه تولد (۲)

تحقیق شماره چهار

با میلاد پیامبر(ص)، خاتم پیامبران (ع)، پرونده نبوت برای همیشه مختومه شد. تمام أنبیاء (ع)، از حضرت آدم(ع) تا حضرت عیسی (ع)، بشارت آمدن پیامبر اکرم (ص) را به پیروان‌شان داده بودند و پیامبراکرم (ص) درون ‌چنین ایامی قدم به عرصه گیتی نهاد.

بیش از ۱۴۰۰ سال پیش درون روز ۱۷ ربیع‌الاول، کودکی درون شهر مکه چشم به جهان گشود نام مبارکش محمد بن عبدالله و درون تورات و برخی کتب آسمانی”احمد” نامیده شده هست. آمنه، دختر وهب، مادر حضرت محمد(ص) پیش از نامگذاریِ فرزندش توسط عبدالمطلب به محمّد، وی را «احمد» نامیده بود

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

کنیه حضرت محمد (ص)ابوالقاسم و ابوابراهیم هست و القاب حضرت محمد (ص) رسول اللّه، نبی اللّه، مصطفی، محمود، امین، امّی، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، کریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذکّر، یس، طه‏ و…

حضرت محمد (ص)، آخرین پیامبر الهی، بنیان‏گذار حکومت اسلامی و نخستین معصوم درون دین مبین اسلام.

برابر رسم خانواده‌های بزرگ مکه “آمنه” پسر عزیزش، محمد را به دایه‌ای به نام حلیمه سپرد تا درون بیابان گسترده و پاک و دور از آلودگی‌های شهر پرورش یابد. “حلیمه” زن پاک سرشت مهربانی بود. حضرت ۶ ساله بود که همراه مادر برای دیدار خویشان به یثرب (مدینه) رفت‌، اما آمنه نیز درون بازگشت، بیمار شد و درگذشت و او را درون ابواء نزدیک مدینه به خاک سپردند.

محمد (ص) از این بنابراين درون کنف حمایت جدش عبدالمطلب قرار گرفت، اما او نیز درون ۸ سالگی وی درگذشت و سرپرستی محمد (ص) بر عهده عمویش ابوطالب گذارده شد. ابوطالب درون سرپرستی برادرزاده‌اش کوششی بلیغ می‌کرد. درون سفری تجارتی به شام او را با خود همراه برد و هم درون این سفر، راهبی بحیرا نام، نشانه‌های پیامبری را درون او یافت و ابوطالب را از اين امر مطلع ساخت.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

نخستین زنی که افتخار همسری حضرت محمد (ص)را یافت، خدیجه بنت خویلد بود. حضرت محمّد(ص) پیش از رسیدن به مقام رسالت، درون سن ۲۵ سالگی با این بانوی بزرگوار ازدواج نمود و ثمره این ازدواج بانوی نخست خلقت حضرت زهرا (س) هست.

به مناسبت ولادت حضرت به مختصر معجزاتی از زمان ولادت این خاتم پیامبران اشاره می‌کنیم:

معجزات زمان تولد پیامبر اکرم (ص) بیشتر و عجیب‌تر از اتفاقات رخ داده درون زمان دیگر انبیا (ع) هست تا اینکه مردم را با این معجزات و امور خارق‌العاده آماده پذیرش امانت مهم الهی کنند.

همزمان با تولد و کودکی هر پیامبری، معجزات و امور خارق‌العاده‌ای درون جهان اتفاق می‌افتد که هدف از اين، آماده ساختن مردم برای پذیرش ادعای بعدی اين پیامبر هست.

به عنوان مثال زمانی که حضرت موسی (ع) متولد شد خداوند متعال به مادرش وحی کرد که او را روی تخته‏‌ای بگذارد و به آب اندازد و او چنین کرد و خداوند، موسی (ع) را درون حمایت فرعون که هزاران کودک را از ترس متولد شدن موسی (ع) کشته بود پرورش داد و این یک امر خارق العاده محسوب می‌شود.

یا مثلا حضرت عیسی (ع) بدون پدر متولد شد و درون حالی که هنوز درون گهواره بود با زبان فصیحی سخن اعلام کرد و از آینده نيوز داد و این مساله معجزه ایشان درون زمان نوزادی بود.

به این امور یعنی به معجزاتی که قبل و هنگام تولد هر پیغمبری اتفاق می‌افتد «اِرهاص» می‌گویند.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

توضیح بیشتر اینکه «ارهاص» درون لغت به معنای آماده ساختن و محکم کردن هست، و درون اصطلاح، وقوع کارهای خارق‌العاده‏‌ای هست که قبل از تولد، هنگام تولد و پیش از ادعای نبوت از سوی پیامبر، انجام می‌گیرد.

چون پیامبر گرامی اسلام (ص) بزرگترین پیامبر خداوند هست که بر بشریت نازل شده و شریعت اين حضرت، کامل‌ترین شریعت الهی هست،

و از طرفی دیگر این شریعت کامل خداوندی تا قیامت زنده و پویا خواهد ماند و آخرین و کامل‌ترین عقاید، اخلاق و احکام را به همراه دارد لذا معجزات و ارهاصات زمان تولد پیامبر اکرم (ص) بیشتر و عجیب‌تر از ارهاصات دیگر انبیا بوده تا اینکه مردم را با این معجزات و امور خارق العاده آماده پذیرش امانت مهم الهی کنند.

با این توضیح روشن شد که هدف مهم «اِرهاص» آماده کردن مردم برای پذیرش نبوت پیامبری هست که قرار هست متولد شود.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

مهمترین ارهاصاتی که قبل از تولد و همچنین هنگام تولد پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) اتفاق افتاد – مطابق چند روایت نقل شده از حضرت امیرالمومنین علی (ع) و امام صادق (ع) چنین هست:

از امام صادق (ع) روایت شده هست که ابلیس تا هفت آسمان بالا می‌رفت و مسائل غیبی را گوش می‌داد و خبري آسمان‌ها را می‌شنید، وقتی حضرت عیسی( ع) متولد شد او را از سه آسمان منع کردند و (بعد از اين) تا چهار آسمان بالا می‌رفت و چون حضرت رسول اکرم (ص) متولد شد او را از تمامي آسمان‌ها منع کردند و شیاطین را با تیرهای شهاب از درهای آسمان‌ها راندند.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

 1. صبح روزی که حضرت محمد مصطفی (ص) متولّد شد، تمامي بت‌های عالم به رو بر زمین افتادند.
 2. درون اين روز ایوان کسری یعنی پادشاه عجم لرزید و ۱۴ کنگره اين افتاد.
 3. درون اين روز دریاچه ساوه که سال‌ها اين را می‌پرستیدند فرو رفت و خشک شد.
 4. وادی سماوه که سال‌ها کسی آب درون اين ندیده بود آب درون اين جاری شد.
 5. آتشکده فارس که هزار سال خاموش نشده بود درون اين شب خاموش ‍ شد.
 6. طاق کسری از میانش شکست و دو قطعه شد.
 7. نوری درون اين شب از طرف حجاز ظاهر شد و درون عالم منتشر گردید تا اینکه به مشرق رسید.
 8. درون اين صبح، تخت تمامي پادشاهان وقت، سرنگون شده بود.
 9. درون اين روز، تمامي پادشاهان وقت، لال شده بودند و نمی‌توانستند سخن بگویند.
 10. درون اين روز، علم کاهنان از بین رفت و سِحر ساحران باطل شد

حضرت آمنه (ع) مادر گرامی حضرت رسول (ص) اعلام کرد: والله که چون پسرم متولد شد، دستهایش را بر زمین گذاشت و سر به سوی آسمان بلند کرد و به اطراف نظر کرد بنابراين از او نوری ساطع شد که تمامي چیز را روشن کرد و به سبب اين نور، قصرهای شام را دیدم و درون میان اين روشنی، صدائی شنیدم که می‌اعلام کرد: بهترین مردم را به دنیا آوردی، بنابراين او را «محمّد» نام کن.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

درون روایت وارد شده که شیطان درون میان فرزندان خود فریاد زد تا تمامي نزد او جمع شدند و گفتند: چه چیز تو را اینچنین پریشان کرده هست؟ اعلام کرد: وای بر شما! از اوّل شب تا به حال احوال آسمان و زمین را متغیّر می‌یابم،

حادثه عظیمی درون زمین واقع شده هست که از وقتی که عیسی (ع) به آسمان رفته، مثل اين واقع نشده هست، بروید و بگردید و تفحّص کنید که چه امر غریب حادث شده هست؛

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

بنابراين متفرّق شدند و گردیدند و برگشتند و گفتند: چیزی نیافتیم. شیطان اعلام کرد که تحقیق این امر، کار من هست. بنابراين درون دنیا جولان کرد تا به حرم (محدوده حرم درون سرزمین وحی که بدون احرام نمی‌شود وارد آنجا شد) رسید،

دید که ملائکه اطراف حرم را گرفته‌اند، چون خواست که داخل شود ملائکه بانگ بر او زدند بنابراين برگشت و مانند گنجشکی کوچک شده و از جانب کوه حِرا داخل شد، جبرئیل اعلام کرد: برگرد ای ملعون!

اعلام کرد: ای جبرئیل، سؤالی دارم، بگو امشب چه اتفاقی افتاده؟ جبرئیل اعلام کرد: محمّد (ص)، بهترین پیغمبران، امشب، متولّد شده هست. پرسید که آیا مرا درون او بهره‌ای هست؟ اعلام کرد: نه، پرسید که آیا درون امّت او بهره دارم؟ اعلام کرد: بلی، ابلیس اعلام کرد: راضی شدم.

از حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) روایت شده هست که تمامي دنیا درون اين شب روشن شد و هر سنگ و کلوخ و درختی خندید و هر آنچه درون آسمان‌ها و زمین بود خدا را تسبیح اعلام کرد.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

انشا درون مورد حضرت محمد زندگی نامه تولد (۲۳)

انشا شماره ۵

سخن گفتن درباره ی ویژگی های اخلاقی رسول اکرم (ص) بسی دشوار هست که زبان از گفتن اين قاصر و قلم از بیان اين عاجز هست  . اما

آب دریا را اگر نتوان کشید           هم به قدر تشنگی باید چشید

مانیز قلم درون دست گرفته و به نگارش ذره ای از اقیانوس بی کران فضایل اخلاقی اين حضرت پرداخته ایم ،

پیامبری که رحمه للعالمین هست و به فرمایش خودش «انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق» برای تکمیل مکارم اخلاق نازل شده هست و به همین خاطر رفتار رسول خدا (ص)  پر از زیبایی هاست .

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

نگاه کردن اين حضرت حکایت از عدالت درونی او دارد ، رفتار کریمانه اش گویای بزرگی روح ، و خشم و خشنودی اش تنها به خاطر رضایت پروردگارش بود . درون مجلس دارای ادب ، سکوتش دارای حکمت و حیای اين حضرت قابل تو صیف نیست ،

زهد پیامبر با احدی قابل مقایسه نمی باشد ، فقیر و غنی درون منظر اين حضرت هیچ تفاوتی با هم ندارند جز به تقوای الهی ، همیشه حق بر زبانش جاری ، لبخند بر لب ، و متواضع ترین مردم بود ،

اين قدر مهربان و نازک دل بود که تمامي مردم مشتاق زیارت اين حضرت بودند . درون امانت داری سرآمد تمامي بود ، درون راستگویی از دوران جوانی لقب امین به او داده بودند درون زیبایی سیرت و صورت همتایی نداشت ،

به قول و پیمانش وفادار بود ، عفت کلام اين حضرت سر مشق تمامي ی نیکان بود خوبی ها و فضایل و زیبایی های اين حضرت اين قدر فراوانند که ذکر تمامي آنها درون این مختصر نمی گنجد . اینک به ذکرگوشه ای از ویژگی های اخلاقی پیامبر اکرم(ص) می پردازیم.

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

 1.   امانت داری
 2. اظهار شادی
 3. راستگویی
 4. متواضع بودن
 5. وفای به عهد
 6. مهربانی
 7. سخاوتمندی
 8. ساده زیستی
 9. خوش اخلاقی
 10. اکرام دیگران
 11.  ادب
 12. کمک به نیازمندان
 13. حیا
 14.  سکوت
 15.  ذکر گفتن

 

کار کردن درون منزل

از عایشه سوال شد:« پیغمبر(ص) درون خانه چه می کرد ؟» اعلام کرد:«جامه اش را می دوخت ، و نعلین خود را پینه می کرد ، و کارهایی که یک مرد با اهل خود باید انجام بدهد ایشان نیز انجام می داد »

 

سپاس گزاری رسول خدا(ص)

پیامبر نعمت های الهی را بزرگ می انگاشت اگر چه بسیار اندک بود ،از غذا نه زیاد تعریف می کرد و نه بدگویی می نمود .

 

رفتار رسول اکرم (ص) با همنشینان

امام حسین (ع) فرمود :« از پدرم امیرالمومنین (ع) از سیره و روش حضرت رسول اکرم (ص) با همنشینانش پرسیدم : پدرم فرمود : پیغمبر (ص) همواره خوشرو ، سهل گیر ، نرمخو بود . خشونت و تندخویی نداشت ، پرخاشجویی و دشنامگویی نمی نمود ، هرگز عیبجویی یا مداحی نمی کرد ، از آنچه نمی پسندید تغافل می فرمود و درون عین حال کسی را از خود مایوس نمی ساخت و دیگران را که بدان مایل بودند ناامید و مایوس نمی کرد ، خود را از سه چیز محفوظ می داشت : مجادله کردن ، پرگویی ، کارهای بیهوده .

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

خصوصیات پیامبر اکرم (ص)

پیامبر لحظه ای نگاه می کرد و به کسی خیره نمی شد . پیغمبر نگاه خود را میان اصحابش تقسیم نمی نمود و به این و اين برابر نگاه می کرد.اين حضرت هیچگاه با چشم و ابرو اشاره نمی کردند . با هیچ کس ، سخنی که مورد پسندش نبود بیان نمی کرد .

هنگام راه رفتن ، همانند کسی که روی زمین شیب دار حرکت کند ، قدم ها را برمی داشت و می فرمودند :« بهترین شما خوش اخلاق ترین شماست .از هیچ خوراکی تعریف یا بدگویی نمی کرد ، اصحابش با حضور پیامبر ، درون موردی نزاع نمی کردند.»

 

رفتارپدرانه ی پیامبراکرم(ص)

خلق و خوی پیامبر اکرم (ص) آنقدر نرم بوده مردم او را برای خویش همچون پدری دلسوز و مهربان می دانستند ، تمامي ی مردم نزد او از نظر حقوق درون یک درجه قرار داشتند .

شکرگزاری پیامبر اکرم (ص)

رسول خدا (ص) فرمودند :« چون افراد گرفتار را دیدید خدا را سپاس گویید طوری که آنها نشنوند تا غمگین نشوند.»

 

خشم و رضای رسول خدا (ص)

پیامبر (ص) هیچگاه به خاطر دنیا و آنچه مربوط به دنیا بود ، خشمگین نمیشد و چون غضبناک می گشت هیچ چیز آتش غضبش را فرو نمی نشاند تا وقتی که او را درون راه حق یاری کنند و هرگز برای امور شخصی خود خشمگین نمیشد و برای خود جوش نمیزد.

 

رعایت ادب درون مجلس پیامبر (ص)

درون حضور اين بزرگوار(ص) ، راجع به مطلبی نزاع نمی کردند و اگر کسی شروع به سخن می کرد ، تمامي ساکت می شدند تا حرفش به پایان رسد ، و به نوبت درون محضر پیامبر(ص) سخن می گفتند ، اگر اهل مجلس از چیزی به خنده می افتادند ، پیامبر اکرم(ص) نیز می خندیدند و از آنچه که اظهار شگفتی می کردند، پیامبر هم شگفت زده می شد .

درون برابر فرد غریب بر سخن ناهنجارش سخت شکیبایی می کرد درون مقابل سخنان خشن و تند و سوال های بی روّیه ی مردم تحمل به خرج می داد، حتی اگر یکی از اصحاب، سائل غریبی را عقب می راندند که مزاحم پیغمبر نشود ناراحت می شد و می فرمود:«چون حاجتمندی را دیدید حاجتش را روا کنید هرگز اجازه نمیداد کسی او را بسیار ستایش کند کلام هیچ کس را قطع نمی کرد مگر آنکه از حد خود تجاوز می نمود درون این صورت یا برمی خاست یا او را از ادامه سخن نهی می فرمود.»

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

پرهیز از فال بد

رسول خدا(ص) فال خوب را دوست می داشت و از فال بد اکراه داشت.

سکوت رسول خدا(ص)

امام حسین (ع) فرمودند :« درون مورد سکوت رسول خدا(ص) سوال نمودم» پدرم –امیرالمومنین (ع)- فرمودند :« درون سکوت یکی از چهار حالت را داشت ۱. بردبار، ۲.حذر، ۳.تقدیر، ۴. تفکر،

اما تقدیر و اندازه نگه داری اش درون این بود که دقت و نگاه های خود را به تمامي ی مجلسیان یکسان تقسیم می کرد ، و همچنین درون گوش دادن به سخنان ایشان ، و اما تفکر او درباره ی جهان فانی و عالم باقی بود ، و حلم و بردباری بر او جمع آمده بود ، که نه چیزی او را خشمگین می نمود ، و نه او را از جای درون می برد .

حذر(و پرهیز) او درون چهار چیز برای او جمع شده بود : دنبال کردن کارهای نیک ، تا دیگران به او اقتدا کنند ، و ترک زشتی ها تا دیگران آنها را ترک نمایند ، کوشش درون کارهایی که موجب اصلاح امت بود ، و اقدام بر آنچه که خیر دنیا و آخرت آنان را فراهم می آورد.

حیای رسول خدا(ص)

ابو سعید خدری می گوید :

«رسول خدا (ص) از دختران پرده نشین با حیاتر بود ، و اگر چیزی را دوست نمی داشت ،از صورت مبارکش می شد فهمید».

 

ساده زیستی پیامبر از زبان حضرت علی (ع)

همانا رسول خدا (ص) بر روی زمین می نشست و غذا می خورد و همانند بندگان می نشست و با دست خود کفش خود را وصله می زد و جامه ی خود را با دست می دوخت ، و بر دراز گوش برهنه سوار می شد و دیگری را نیز پشت سرش سوار می کرد.

پایان

تحقیق و انشا درون مورد حضرت محمد زندگینامه ، تولد ، وفات و سیره زندگی

انشاء درباره حضرت محمد(ص)
انشا درباره ی حضرت محمد ص
انشا درباره ی حضرت محمد
انشا درباره تولد حضرت محمد
انشا برای حضرت محمد
انشا زندگی حضرت محمد
موضوع انشا حضرت محمد
انشاء حضرت محمد
انشا درباره حضرت محمد ص
انشا درباره میلاد حضرت محمد
انشا حضرت محمد

 

درون پایان ترانه ی زیبای کودکانه ای درون مورد پیامبر (ص) تقدیم شما دانش آموزان و اولیای عزیز میشود .

همچنین بخوانید

متن تبریک میلاد پیامبر | ۴۰ متن زیبای تولد حضرت محمد و امام صادق (ع)

جدید ترین اس ام اس های میلاد پیامبر

انشا درون مورد امام رضا | ۵ انشا با موضوع زندگینامه ، تحقیق و نامه ای به امام رضا

انشا اربعین | ۴ انشا وتحقیق درون مورد اربعین و پیاده روی برای کودکان و نوجوانان

انشا روز دانش آموز | ۵ انشا و تحقیق درون مورد ۱۳ آبان روز دانش آموز

انشا درون مورد محرم | ۲ انشا با موضوع محرم و عاشورا (ع) برای دانش آموزان


Post Views:
۶۹

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما