• تاریخ : ۲۲ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : فارسی

بزرگداشت حافظ شیرازی

فال حافظ

مشهور هست که امروز درون خانهٔ هر ایرانی یک دیوان حافظ یافت می‌شود. ایرانیان طبق رسوم قدیمی خود درون روزهای عید ملی یا مذهبی نظیر نوروز بر سر سفره هفت سین، یا شب یلدا، با کتاب حافظ فال می‌گیرند. برای این کار، یک نفر از بزرگان خانواده یا کسی که بتواند شعر را به خوبی بخواند یا کسی که دیگران معتقدند به اصطلاح خوب فال می‌گیرد ابتدا نیت می‌کند، یعنی درون دل آرزویی می‌کند. سپس به طور تصادفی صفحه‌ای را از کتاب حافظ می‌گشاید و با صدای بلند شروع به خواندن می‌کند. کسانی که ایمان مذهبی داشته باشند هنگام فال گرفتن فاتحه‌ای می‌خوانند و سپس کتاب حافظ را می‌بوسند، آنگاه با ذکر اورادی اين را می‌گشایند و فال خود را می‌خوانند.

برخی حافظ را «لسان‌الغیب» می‌گویند یعنی کسی که از غیب سخن می‌گوید و بر پايه بیتی از شعر حافظ او معتقد هست که هیچ‌کس زبان غیب نیست:

ز سر غیب کس آگاه نیست قصه مخوان کدام محرم دل ره درون این حرم دارد

یکی از صنایع شعری ایهام هست بدین معنی که از یک کلمه معانی متفاوتی برداشت می‌شود. ایهام درون اشعار حافظ به صورت گسترده مورد دسترس قرار گرفته. همچنین از مهم‌ترین خصوصیات شعر حافظ گستردگی مطالب ذکر شده درون یک غزل اوست؛ به گونه‌ای که درون یک غزل از موضوع‌های فراوانی حرف می‌زند. از طرفی هر بیت شعر حافظ نیز به طور مستقل قابل تفسیر هست. این ویژگی‌های شعر حافظ سبب شده که هر کس با هر نیتی که دیوان حافظ را بگشاید و غزلی از اين را بخواند درون مورد نیت خود کلمه یا جمله‌ای درون اين می‌یابد و فرد فکر می‌کند که حافظ نیت او را خوانده و به وی جواب داده‌هست. غافل از اینکه این ویژگی شعر حافظ هست و درون بقیه غزلیات او نیز کلمات یا جملاتی همخوان با نیت صاحب فال وجود دارد.

حافظ زمانی که درمانده می‌شود به فال روی می‌آورد:

از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش زده‌ام فالی و فریاد رسی می‌آید

فال و فال ‌گیری به معنای تلاش درون پیشگویی آینده با دسترس از روش های غیر طبیعی هست. فال را نباید با طالع بینی اشتباه گرفت. طالع بینی نوعی پیشگویی هست که از اختیار فرد خارج هست و درون سرنوشت وب نوشته شده هست؛ یعنی فرد اختیاری درون اين ندارد، همچنین پیشگویی درون طالع بینی بر پايه وضعیت ستارگان درون زمان تولد فرد می‌باشد. از جمله این ها می توان به طالع بینی چینی یا طالع بینی هندی اشاره کرد. اما درون فال، نتیجه با دقت گزينش فرد بدست می‌آید و برخلاف طالع بینی به تاریخ تولد بستگی ندارد (مانند فال روزانه یا فال حافظ). بنابراین نباید واژه فال را با طالع بینی اشتباه گرفت بنابراين واژه‌هایی مانند فال چینی، فال مصری، فال شخصی اشتباه می‌باشد.

همان‌طور که طالع بین‌ها به ستاره‌ها رجوع می‌کنند تا پیشگویی کنند، فالگیران نیز روش ها و راه‌های خاص خود را برای پیشگویی برای آینده افراد دارند.

برای مثال فالگیر درون فال قهوه، پیشگویی دربارهٔ آینده فرد را با دقت به شکل ایجاد شده درون فنجانی که از اين قهوه نوشیده شده ‌هست استخراج می‌کند.

با اختراع و پیدایش ماشین چاپ، کارت‌های بازی بسیار ارزان درون دسترس همگان قرار گرفت و از اين زمان فال با کارت نزد فالگیرها محبوبیت بسیاری یافت. فالگیر با دقت به این که چه کارتهایی باز شده‌اند، چگونه و درچه محیطی قرار دارند؛ بنابراين از بررسی کارت های تاروت، سرنوشت او را از روی کارت ها می‌خواند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما