• تاریخ : ۲۲ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : فارسی

ازدواج جوانان

نقش پدر و مادر درون زندگی هر فردی آنقدر پر رنگ و واضح هست که نیازی به توضیح ندارد. اما گاهی شرایطی به وجود می آید که لازم هست والدین به ایفای نقش متفاوتی پرداخته و علاوه بر پدر یا مادر بودن، درون جایگاه یک دوست، مشاور و غمخوار برای جوان خود ظاهر شوند. یکی از این جایگاه ها زمانی هست که خانواده به ثمر نشسته و فرزندان درون سن ازدواج و عروسی قرار گرفته اند.

اما گاهی دخالت‌های نابجای آنها می‌تواند آسیب‌های فراوانی داشته باشد به خصوص درون مرحله گزينش همسر، وقتی مخالفت‌های آنها آنقدر زیاد باشد که امکان تصمیم‌گیری را از ما بگیرد.

بعضی از والدین عدم کامیابی و مشکلاتی که خود داشته‌اند را می‌خواهند برای فرزندانشان نباشد، لذا اين‌چه را که درون این مسیر وجود دارد را می‌خواهند از بین ببرند، این موضوع می‌تواند مشکلاتی را درون پی داشته باشد. بیشتر پدر و مادرها با اصرارهای زیاد پایبند به افکار و سنت های قدیمی برای عروسی فرزندان هستند.

آمار ازدواج‌هایی که به گزينش والدین باشد، روز به روز کمتر می‌شود

واقعیت جامعه امروز ما این هست که آمار ازدواج‌هایی که به گزينش والدین باشد، روز به روز کمتر می‌شود به ‌خصوص درون شهرهای بزرگ و درون میان افراد تحصیل کرده، از سوی دیگر فاصله نگرش بین پدر و مادرها و فرزندان روز به ‌روز بیشتر می‌شود، چرا که والدین خودشان را به روز نمی‌کنند و درون نتیجه تفاوت سلیقه‌ها بیشتر می‌شود و این موضوع می‌تواند تنش‌ها را برای ازدواج بیشتر کند.

امروزه شاهد افزایش طلاق، افزایش سن ازدواج و کاهش طول سال های زندگی هستیم، درون گذشته فاصله ازدواج و طلاق ۵ تا ۷ سال بود اما متاسفانه اکنون این فاصله به ۳ تا ۵ سال رسیده که جای بسی نگرانی هست.

می توان اعلام کرد؛ بعضى از تصورات غلط از سوی پدر و مادرها درون مورد ازدواج جوانان وجود دارد که دست‌‌ و پاگیر بوده و مانع از رواج ازدواج جوان‌ها هست که باید نقض شود، زیرا جوانان درون سایه این موانع بی مورد عروسی، مجرد باقی می مانند.

هر گونه اجبار درون امر ازدواج، چه بر سر اصل ازدواج کردن باشد و چه بر سر گزينش فرد بخصوصی، قطعا سبب بستری خواهد شد که یک روزی یا یک جایی از مسیر اصلی خود منحرف شده و به چالش کشیده می شود.

درون این مواقع چه باید کرد؟ معمولا چه قبل از ازدواج، چه بعد از عروسی حضور والدین و همیاری و کمک‌شان می‌تواند مفید و موثر باشد. چه بسا درون ابتدای زندگی زناشویی کمک‌های ‌مالی آنها، راهنمایی‌هایشان و همچنين دلگرمی ‌آنها کمک فراوانی به زوج‌ها كرده و مسیری را برای آنها مهیا مي‌کند.  اما والدین همان‌قدر که می‌توانند تاثیرگذاری مثبت داشته‌ باشند، می‌توانند تاثیرگذاری منفی هم داشته باشند که تشخیص تفاوت بین این دو حالت کار چندان ساده‌ای نیست.

والدین تصمیم‌گیری برای ازدواج را به عهده فرزند بگذارند

والدین نباید به گونه‌ای رفتار کنند که فرزندشان احساس کند از خود هیچ اراده‌اي ندارد. می توان به جرات اعلام کرد؛ درون این موضوع نظر نهایی را باید خود فرزند بدهد، چون یک عمر زندگی را با یک مسئولیت بزرگ پیش‌رو دارد وکسی تا آخر این مسئولیت را به دوش می‌کشد که خودش از اول، گزينش کرده‌ باشد.

درون واقع بهترین حالت این هست که والدین نظر موافق یا مخالف خود را اعلام را کنند، ولی درون نهایت تصمیم‌گیری را به عهده خود فرزند بگذارند. پدر و مادر باید به جای دخالت کردن درون امر عروسی فرزندشان این فضا را به او بدهند تا خود فکر کند و تنها به اعلام نظر قناعت کنند.

از مهمترین نکات که به یک ازدواج موفق منتهی می شود، آرامش دادن والدین با خوب گوش دادن به فرزندان درون مسیر زندگی متاهلی هست. والدینی که سعی می کنند مسیر ازدواج را از زاویه دید جوان خود نگاه کنند و با فرزند درون مسیر ازدواج خود هم قدم شده و احساس درونی او را جستجو کنند.

آنچه درون پایان می‌توان اعلام کرد؛ این هست که اصلاح دید و فرهنگ افراد، جامعه و خانواده می‌تواند راهگشای مشکل و معضل ازدواج باشد. این که سن ازدواج بالا می ‌رود خود مشکل ساز می‌شود. با کمک پدرو مادرها می توان با یک مراسم ساده عروسی درون یک تالار و گزينش یک مزون خوب زندگی یک جوان را سر و سامان داد. طبق آنچه درون آیات قرآن و روایات اهل بیت آمده هست، همت درون راه ازدواج جوانان و تشکیل خانواده‌ها امر شده و ثواب فراوان دارد.

 

سارا سپهوند کارشناس ارشد جامعه شناسی

مجله بیاتو عروسی

پایان رپورتاژ آگهی/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما