• تاریخ : ۱۳ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : فارسی

شرایط کسر خدمت سربازی ایثارگران اعلام شد (جانبازی، آزادگی و ایثارگری)

شرایط کسر خدمت سربازی ایثارگران

ستادکل نیروهای مسلح درخصوص ابلاغ اجرای مقررات کسر خدمت فرزندان ایثارگران اطلاعیه ای به شرح زیر صادر کرد:

درون اجرای بند «د» ماده ۸۸ قانون پنج‌ساله ششم توسعه کشور و برابر توافق انجام شده فی‌مابین رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، درون طول نرم افزار پنج‌ساله ششم توسعه، هر ساله تعداد حداکثر ۲۰ هزار نفر از فرزندان ایثارگران که دارای بیشترین درصد جانبازی، آزادگی و رزمندگی هستند یا تجمیع امتیاز جانبازی، رزمندگی و آزادگی آنان به بالاترین امتیاز برسد، برابر ضوابط و فرآیند زیر از کسر خدمت بهره‌مند خواهند شد:

۱- برای تعیین افراد واجد شرایط دارای اولویت برای هر سال، تمام جانبازان، آزادگان و رزمندگان دارای فرزند ذکور خدمت نکرده، اعم از این که درون سن مشمولیت باشند یا نباشند درون تاریخ و مدت زمانی که به زودی از سوی سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام می‌شود، با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

از آنجایی که ثبت‌نام درون مرحله مقدماتی صرفا برای تعیین افراد واجد شرایط و دارای اولویت هست، لذا افراد براساس مدارکی که درون دست دارند و درون صورت فقدان مدارک، براساس خود اظهاری ثبت‌نام کنند. درون این مرحله نیاز به مراجعه افراد به سازمان‌های نیروهای مسلح برای اخذ گواهی معتبر یا تأیید مدارک نیست.

۲- بنابراين از ثبت‌نام مقدماتی، تعداد حداکثر بیست هزار نفر که دارای بیشترین درصد جانبازی یا بیشترین مدت آزادگی و رزمندگی هستند یا جمع سابقه ایثارگری آنها به بالاترین امتیاز می‌رسد، برای دریافت کسر خدمت به عنوان اولویت تعیین خواهند شد که درون این مرحله واجدین شرایط تعیین شده موظف به تهیه مدارک معتبر جانبازی و آزادگی از بنیاد شهید و رزمندگی از سازمان مربوط و ارائه اين به سازمان وظیفه عمومی ناجا برابر فرآیند اعلامی از سوی اين سازمان خواهند بود.

۳- اولویت بهره‌مندی از کسر خدمت سربازی برای واجدین شرایطی که بالاترین امتیاز را دارند به ترتیب با کارکنان وظیفه درون حال خدمت، مشمولیت وظیفه غیرغایب دارای برگ اعزام هر سال و درون صورت تکمیل نشدن بخشی از ظرفیت بیست هزار نفر، با مشمولین دارای معافیت موقت تحصیلی، پزشکی و کفالت خواهد بود.

۴- مشمولین غایب یا سربازان فراری درون اولویت بهره‌مندی از امتیاز کسر خدمت نیستند.

۵- کارکنان وظیفه‌ای که درون حال خدمت هستند درون صورت بهره‌مندی از کسر خدمت، کارت پایان خدمت دریافت می‌ کنند و اين دسته از مشمولین واجد شرایط که پدر آنها دارای حداقل ۲۴ ماه سابقه رزمندگی یا آزادگی یا حداقل ۲۴ درصد جانبازی بوده یا تجمیع این امتیازات به عدد حداقل ۲۴ برسد اگر چنانچه براساس امتیازات افراد ثبت‌نام کننده درون اين سال، به عنوان اولویت برای بهره‌مندی از کسر خدمت تعیین شوند، کارت معافیت دریافت کرده و باید متعهد شوند تا چنانچه ظرف مدت ۵ سال برای طی آموزش رزم مقدماتی نظامی فراخوان شدند. خود را برای طی دوره معرفی کنند.

۶- مشمولین متولد ۱۳۷۲ به قبل که قبلا از مقررات کسر خدمت ۹روز به ازای هر ماه رزمندگی، آزادگی یا یک درصد جانبازی) برخوردار شده و هنوز خدمت دوره ضرورت خود را به اتمام نرسانده‌اند درون صورت قرار گرفتن درون شمول این مقررات می‌توانند وضعیت خود را با این مقررات تطبیق و از ضوابط جدید بهره‌مند شوند.

۷- اين دسته از ایثارگرانی که براساس مقررات ۳۰ ماه رزمندگی، ۲۵ درصد جانبازی یا ۲۴ ماه آزادگی، یک یا بیش از یک فرزند خود را معاف کرده اند، صرفا درون صورت دارا بودن سابقه ایثارگری مازاد بر موارد دسترس شده‌ قبلی می‌توانند درون شمول این مقررات قرار گیرند.

۸- از تاریخ ۱۸/ ۹/ ۱۳۹۶ کسر خدمت ایثارگری صرفا درون چارچوب مقررات جدید بوده و سایر مقررات قبلی از جمله بهره‌مندی متولدین ماقبل سال ۱۳۷۳ از ۹ روز کسر خدمت به ازای یک ماه رزمندگی یا آزادگی با ۱ درصد جانبازی ملغی می‌ شود.

۹- درخصوص تبصره ۲ ماده ۳۳ قانون احکام دائمی نرم افزار‌های توسعه کشور که سقف رزمندگی، آزادگی و جانبازی را برای معافیت فرزندان ایثارگران کاهش داده بود به دلیل اینکه بند «د» ماده ۸۸ قانون نرم افزار پنج ساله ششم توسعه کشور (کسر خدمت ایثارگری) برابر مصوبه مجلس شورای اسلامی بر این ماده حاکم هست. لذا این بند درون طول نرم افزار پنج‌ساله ششم قابلیت اجرایی نداشته و بعد از اتمام نرم افزار توسعه ششم درون این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد.

۱۰- سازمان وظیفه عمومی ناجا ضمن فراهم کردن ساز و کار اجرایی موضوع، نسبت به اطلاع‌رسانی لازم درون خصوص فرآیند اجرای کار اقدام خواهد کرد، لذا از مردم محترم تقاضا دارد اقدامات خود را صرفا براساس اطلاع‌رسانی انجام شده از سوی سازمان وظیفه عمومی انجام داده و سوالات و ابهامات خود را نیز از طریق اين سازمان پیگیر باشند.

درون همین خصوص سردار موسی کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح درون گفتگو با خبرنگار حوزه حوادث و انتظامیگروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد: اولویت بهره مندی از شرایط فوق با کسانی هست که سابقه ایثارگری پدرشان بیشتر از مابقی افراد باشد.

وی افزود: به ازای هر ماه ایثارگری، یک ماه از سربازی کاسته می شود اما ممکن هست ظرفیت ۲۰ هزار نفری درون نظر گرفته شده برای این طرح تنها اولویت های نخست که شامل معافیت کامل هستند را شامل شود و به کسری خدمت برای اولویت های بعدی نینجامد.

سردار کمالی تاکید کرد: باید ببینیم چند نفر درون این طرح ثبت نام می کنند تا مشخص شود که چند نفر از خدمت معاف و چند نفر شامل کسر از خدمت می شوند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما