• تاریخ : ۵ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : فارسی

این ماده غذایی به شما کمک می‌کند که ۳۱٪ کمتر ناهار بخورید

جو دوسر درون اکثر رژیم های لاغری یکی از مواد غذایی توصیه شده هست اما آیا واقعاً مصرف جو دوسر برای کاهش وزن مفید هست؟

به گفته فارسی لرنینگ به نقل از مجله سلامت؛ شما سعی می‌کنید که هر روز صبحانه بخورید زیرا مهمترین وعده غذایی درون روز هست بخصوص اگر درون حال تلاش برای کاهش وزن باشید. اما اگر معده‌تان همیشه درون حدود ساعت ۱۰ صبح به سر وصدا می‌افتد و نمی‌توانید درمقابل وسوسه خوردن شیرینی‌جات مقاومت کنید، زمان اين هست که چیز مفیدتری را جایگزین غلات صبحانه‌تان کنید. بر طبق تحقیق جدیدی که درون سالنامه تغذیه و متابولیسم منتشر شد، خوردن بلغور جو دوسر برای صبحانه سبب می‌شود که بمدت بیشتری احساس سیری کنید و تعداد کالری مصرفی شما را درون ناهار به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

بلغور جو دوسر، اشتها را کاهش می‌دهد

محققان ۳۶ مرد و زن را به سه گروه مختلف تقسیم کردند: یک گروه برای صبحانه بلغور جو دوسر خوردند، گروه دیگر غلات صبحانه مصرف کردند و گروه سوم کلا صبحانه نخوردند. درون طول سه ساعت بعد، چندین بار از شرکت کنندگان خواسته شد تا میزان گرسنگی‌شان را تعیین کنند و همچنین برای ارزیابی میزان قند و انسولین، از آنها نمونه خون گرفته شد. سپس به شرکت کنندگان، یک ناهار مایع داده شد و به آنها گفته شد که تا زمانی که احساس سیری کنند، اين را بنوشند.

دکتر آلن گلیبتر، نویسنده این مطالعه و روانشناس پژوهشی درون بیمارستان سنت لوک نیویورک می‌گوید: همانطور که محققان پیش بینی کرده بودند، افرادی که بلغور جو دوسر خوردند درون طول صبح، کمتر احساس گرسنگی کردند و نسبت به گروهی که همان مقدار کالری را درون صبحانه بصورت غلات صبحانه دریافت کرده بودند، ۳۱٪ کالری کمتری درون ناهار مصرف کردند.

چه چیزی سبب شده افرادی ک بلغور جو دوسر خورده‌اند، سیر بمانند؟ دلیلش این هست که این صبحانه، زمان بیشتری درون معده‌شان باقی مانده هست. محققان یک قرص استامینوفن همان قرصی که درون زمان سردرد دسترس می‌کنید به کاسه‌های غلات اضافه کردند و مقدار اين را درون خون اندازه گرفتند. با دنبال کردن اين، توانستند بفهمند که استامینوفن(و غذای همراه اين) چه مدتی درون معده شرکت کنندگان باقی می‌ماند. دکترآلن می‌گوید: ما دریافتیم که سطح استامینوفن برای گروهی که بلغور جو دوسر خورده بودند، دیرتر از دو گروه دیگر به حداکثر خود رسید. این به ما می‌گوید که بلغور جو دوسر، مدت بیشتری درون معده می‌ماند که به احتمال زیاد بعلت محتوای بالای فیبر اين هست.

بنابراین بلغور جو دوسر شما را سیر نگه می‌دارد. تا این اندازه را از قبل می‌دانستیم اما چیزی که محققان را متعجب کرد، این بود: افرادی که برای صبحانه غلات خورده بودند، به اندازه افرادی که برای صبحانه چیزی نخورده بودند درون ناهار کالری مصرف کردند. این احتمالا به این خاطر هست که غلات سرد سبب می‌شود قند خون افراد، خیلی سریع بالا برود و سپس بسرعت افت کند. با رسیدن وقت ناهار، قند خون پایین اين گروه سبب شده که فوق العاده گرسنه شوند. بنابراين برای صبحانه فردا، حتما بلغور جو دوسر را امتحان کنید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما