• تاریخ : ۱۰ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : فارسی

poor sleep

تایید این موضوع خجالت ندارد: برای تمامي‌ی ما پیش آمده که یکی دو بار با آرایش بخوابیم. علت این کار چه یک هفته کار طاقت فرسا باشد و چه خوردن نوشیدنی بیش از اندازه، بنظر می‌آید که گهگاه خوابیدن با ریمل یا فونداسیون به شرط آنکه مرتبا تکرار نشود، بی ضرر هست. درست هست؟ نخیر، اشتباه هست!

امروزه مشخص شده که این اشتباه می‌تواند سبب آسیب‌های جدی پوستی شود، حتی اگر گاهی اوقات اتفاق بیفتد.

ژانت گراف، متخصص پوست و استادیار بالینی پوست درون مرکز پزشکی کوه سینا درون نیویورک می‌گوید: هرچه بیشتر با آرایش بخوابید، آسیب بیشتری به پوستتان خواهید زد. پوست ما، مانند بقیه‌ی بدن ما بصورت شبانه روزی درون حال فعالیت هست.

مهم ترین عملکرد پوست درون شب، نوسازی خودش هست. خوابیدن با ریمل و فونداسیون درون شب، جلوی روند نوسازی پوست را می‌گیرد و سبب آسیب به پوست می‌شود. این درست هست که هرچه بیشتر با آرایش بخوابید، به مرور زمان به پوستتان آسیب بیشتری وارد می‌شود، اما گهگاه خوابیدن با آرایش نیز، می‌تواند بر چهره‌ی شما اثرات منفی بگذارد.

همچنین بخوانید: عوارض خوابیدن با معده پر

درون مورد آرایش سبک روز چطور؟ آیا محصول بخصوصی وجود دارد که بیشترین تاثیر را روی پوست داشته باشد؟ دکتر گراف درون مورد تاثیرات هر محصول آرایشی اینچنین توضیح می‌دهد:

فونداسیون

sleep

فونداسیون غلیظ هست، و معمولا سایر محصولات را درون تمام طول روز می‌پوشاند. این ذرات بزرگ و رنگدانه‌ها درون طول روز تجزیه می‌شوند و توسط فرایندهای طبیعی و همچنین قرار گرفتن درون معرض آلاینده‌های زیست محیطی، باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌های بیرون، متابولیزه می‌شوند.

محصولات جانبی ناشی از سوخت و ساز بدن و تجزیه‌ی مواد آرایشی، مانع عملکرد میکروسیرکولاسیون، که به نوسازی پوست کمک می‌کند خواهند شد. این موضوع می‌تواند منجر به تجزیه‌ی کلاژن شود، و درون نتیجه سبب چین و چروک و بسته شدن منافذ گردد و از طرفی چون باکتری‌ها را درون پوست نگه می‌دارد،سبب ایجاد آکنه نیز خواهد شد.

پرایمر

پرایمر، این پتانسیل را دارد که به پوستتان آسیب برساند، اما کاملا به این بستگی دارد که چطور از اين دسترس کنید. دکتر گراف می‌گوید: اگر از پرایمر درون تمام طول روز دسترس کنید، بسیار مضر خواهد بود، زیرا تمام آلاینده‌ها هنوز روی پوستتان هستند. اما اگر روی پوست تمیز و برای رطوبت رسانی از پرایمر دسترس کنید، ایرادی ندارد.

رژ لب

دکتر گراف می‌گوید جای تعجب ندارد که خوابیدن با هر نوع رژ لبی، منجر به خشکی و ترک خوردن لب می‌شود. درون مورد رژ لب‌هایی که رنگدانه‌های زیادی دارند، قبل از خوابیدن، لب را با یک پاک کننده‌ی بهداشتی، کاملا تمیز کنید. سپس از یک لایه نرم کننده برای مرطوب کردن لبتان بهره ببرید.

ریمل

اگر شما از اين خانم‌هایی هستید که با ریمل می‌خوابند، بنابراين گوش کنید: ذرات ریمل، فولیکول‌ها را می‌بندند و آنها را روی پوست تحریک می‌کنند. اگر اين‌ها تحریک شوند، این تورم می‌تواند سبب التهاب پلک چشم شود. اگر به اندازه‌ی کافی ترسناک نیست، بدانید که خوابیدن با ریمل می‌تواند سبب نازک شدن و شکنندگی مژه‌هایتان هم بشود!

اینکه فقط بدانیم خوابیدن با آرایش چقدر مضر هست، کافی نیست. باید تنبلی را کنار بگذاریم! دکتر گراف پیشنهاد می‌کند: دستمال‌های مرطوب پاک کننده‌ی آرایش را کنار تختتان بگذارید. به این ترتیب، وقتی به رختخواب می‌روید، آنها به شما یاداوری می‌کنند که آرایشتان را پاک کنید. حتی می‌توانید برای این منظور، یادآوری درون گوشی همراهتان تنظیم کنید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما